Strona główna :: Dodaj do ulubionych :: Ustaw jako stronę startową :: Archiwum
      Menu główne

      Bike Club

      Odznaki kolarskie

      Panel użytkownika

Login:
Hasło:

Aby uzyskać login i hasło skontaktuj się z administratorem serwisu

      Zlot przodowników

      Centralny zlot TK

      Pielgrzymka rower.
      40. Zlot do Środka Polski
    "Geometryczny środek Polski znajduje się w Piątku i żaden krakus nam go nie odbierze!" - grzmiał Wójt Gminy Piątek Krzysztof Lisiecki na uroczystym otwarciu 40 Jubileuszowego Zlotu do Środka Polski w Piątku. Zlot zorganizowany przez PTTK Ziemi Łęczyckiej w Łęczycy nomen omen nie odbył się w piątek lecz w sobotę. Wolny dzień w połączeniu z wyśmienitą pogodą, to wyśmienity koktajl dla turystów, których pojawiło się ponad 150-ciu. Swoją obecność zaznaczyła też kilkuosobowa ekipa z Kutna.

Jak jest naprawdę z tym środkiem Polski nie wie nikt... Z dawien dawna przyjęło się uważać, że znajduje się on w okolicach wsi Goślub k. Piątku, jednak podczas uszczegóławiania kryteriów pomiarowych, środek przesuwa się do Poddębic, innym razem do Jankowic, Balkowa, Siemieniczek a nawet do Nowej Wsi k. Kutna! Czy pamiętacie czasy, kiedy na rogatkach naszego miasta stały tablice „Kutno – środek Nowej Europy” Tablice znikły, ale może niedługo pojawią się nowe np.: „Kutno, Środek Środka Środkowej Polski”.

Rajd rozpoczął się po godzinie 9.00 przed Urzędem Gminy. Organizator zaplanował aż pięć tras pieszych i rowerową. Wszyscy uczestnicy udali się pod obelisk symbolizujący Geometryczny Środek Polski, żeby zrobić pamiątkowe zdjęcia. Dla chętnych była możliwość zobaczenia pleneru rzeźbiarskiego. Grupa rowerowa od razu udała się w trasę. Przewodnik poprowadził wycieczkę przez Janowice, Balków do Goślubia. Tam przy pałacu należącym do stadniny koni w Walewicach urządzono dłuższy postój. Budynek za czasów swojej świetności zapewne imponujący, teraz mocno zaniedbany ze zniszczoną elewacją raczej straszy wyglądem. Po odpoczynku rowerzyści przemieścili się do Ciechosławic.

Z dawnej wsi Ciechosłąwice pozostał jedynie drewniany XVI-wieczny kościółek z cudownym obrazem Matki Bożej Łaskawej. Legenda głosi, że obraz przypłynął podczas jednej z powodzi i zatrzymał się na wzgórzu na którym posadowiono kościół. Cudem można nazwać fakt, że kościół, nie uległ zniszczeniu podczas Bitwy nad Bzurą w 1939 roku. Turyści mieli okazję wejść do świątyni i zobaczyć obraz.

Droga powrotna wiodła wzdłuż autostrady do Orenic. Wycieczka zatrzymała się na tzw. Łysej Górze, którą według legendy usypała Święta Małgorzata. Widoki ze szczytu są zachwycające. Wzniesienie znajduje się nieopodal rzeki Malina. Jej nazwa pochodzi ponoć od króla Kazimierza Wielkiego, który przejeżdżając tędy zobaczył kąpiące się dziewczęta i zakrzyknął: „piękne jak malina”. Nieopodal mostu stoi drewniana figura św. Jana Nepomucena wykonana kilka lat temu na plenerze rzeźbiarskim. Stoi tu nieprzypadkowo, gdyż święty jest patronem mostów i orędownikiem podczas powodzi.

Ostatni etap wycieczki wiódł przez Łękę do Piątku. Przy miejscowej szkole zorganizowano posiłek turystyczny, rozstrzygnięcie konkursów, wręczenie nagród i uroczyste zakończenie. 40 Jubileuszowy Zlot do Środka Polski przejdzie do historii jako impreza zorganizowana z dużą pompą, przy wyśmienitej słonecznej pogodzie i niezwykłej atmosferze.




Fot.1 Uroczyste rozpoczęcie Zlotu przed Urzędem Gminy w Piątku. "Żółte kamizelki" to grupa rowerowa.



Fot.2 Pomnik sześciu mieszkańców Janowic rozstrzelanych przez hitlerowców 10 października 1939 roku.



Fot.3 Klasycystyczny pałac w Goślubiu z XVIII wieku projektu Józefa Haussa. Szkoda, że zaniedbany. Elewacja budynku z poważnymi ubytkami. Ciekawostka: w pałacu wychował się Jan Chęciński, autor libretta do „Strasznego Dworu”.



Fot.4 Kościółek w Ciechosławicach (Pęcławicach). Drewniany, jednonawowy z 1521 roku, konstrukcji zrębowej, oszalowany. Posadowiony nad krawędzią dawnego koryta Bzury. Jest jedynym śladem dawnej wsi Ciechosławice.



Fot.5 Wnętrze kościoła w Ciechosławicach. Na belce tęczowej rokokowy krucyfiks. W ołtarzu obraz Matki Bożej Łaskawej, który według legendy przypłynął niesiony wodami powodziowymi Bzury.



Fot.6 Łysa Góra. Wzniesienie znajduje się między Rogaszynem a Oreniczkami. Według badaczy z Uniwersytetu Łódzkiego kopiec usypano w XIII-XIV wieku. Miejscowe podania głoszą, że górę usypała św. Małgorzata.



Fot.7 Figura św. Jana Nepomucena znajdująca się nieopodal Łysej Góry, przy moście na rzece Malinie. Rzeźba wykonana została podczas pleneru rzeźbiarskiego kilka lat temu.



Fot.8 Zakończenie Zlotu na terenach rekreacyjnych przy boisku LKS Malina Piątek. Rozstrzygnięcie konkursów, podziękowania i zaproszenie na kolejną edycję Zlotu.